2

Devil Run – Longboard Komiks / Martin Maty

Začínám si říkat, že Češi nejsou vůbec marný. Tak malá země a ještě menší komunita. Řekl bych, že i na Taiwanu bude víc skeťáků. Ale to nám evidentně nevadí a jsme schopný minimálně držet krok se světem a kolikrát bejt dál než Kalifornský cucáci! Kolik statů na světě má vlastní nároďák? Kolik národů na světě už má asi 55 ročník svěťáku, kterej je známej po celym světě? Kolik skejtovejch webu má módní policii? Kolik Skejťáků roku se po světě vyhlašuje? Kolik scén natočilo dokument, co měl premiéru v kině? Která scéna na světě má Vinče?!

Do tohohle krásnýho výčtu si můžeš přidat další docela dost unikátní věc. Až bych rád napsal, že to ještě nikdo neudělal, ale to už by bylo fakt divný. Že by ani Amíci tohle neměli?

Když se před pár dny ozval Martin Maty, nečekal bych, že přijde s tím, že ručně nakreslil longboardovej komiks, kterej má hlavu a patu a je celkem dost slušně udělanej. Maty se rozhodl, že to pustí do světa přes SkateFrame. Mě to nedalo, a trochu jsem se ho na to zeptal.

Zdar Maty, představ se nám trochu, ať všichni ví, s kým mají tu čest.

…ani pořádně nevím, jak se uvést, je to se mnou docela složitý 🙂 Ale začněme od umění, které mě provází od útlého dětství. Pocházím z umělecké rodiny, všichni jsme skláři. Jelikož jsem ale velice komplikovaná osobnost, prostřídal jsem všelijaká zaměstnání, školy a u ničeho dlouho nezůstal. Momentálně dělám v liberecké iQlandii (Ještěd co bys kamenem dohodil, takže v létě po práci se jde bombit), ale umění se věnuju po celou dobu své existence – malování, kreslení, airbrush, aranžování,… No, a před dvěma rokama jsem zhlédnul video z Kozákov challenge. Málem jsem si přitom cvrnknul do kalhot! Pak už to šlo rychle. První prkno, první držko-slidy apod. Troufám si říct, že tenhle sport mě jen tak bavit nepřestane.

Tohle jsem snad ještě ve světě neviděl, jak tě to napadlo? 

Cha, já mám nápadů… Díkybohu jsem tenhle dotáhl do konce! Rád kreslím ilustrace a vtipy. Hlavou se mi denně honí kvanta obrazů, scének a tuhle jsem nějak nemohl dostat z hlavy. Tak jsem sedl ke stolu a fláknul to ve skicách na papír. A když přišla ta správná nálada, pustil jsem se do práce „navostro“.

Celá redakce miluje Mischo Erbana, to se veřejně ví, ale proč zrovna téma Mischo do tvýho komiksu?

S Mischem jsem se setkal osobně na Longboard Salonu a byl jsem mile překvapen, jaká je to fajn osobnost. Doma mi visí jeho plakát. Má můj obdiv a respekt a taky se mi do toho scénáře prostě hodil 🙂

Předpokládám, že to chvilku trvalo. Kolik večerů bez piva tě to stálo?

Joo, to předpokládáš dobře. Nejdřív musíš vymyslet scénář, pak jednotlivý okýnka, podobu jednotlivých listů a potom předkresluješ, překresluješ, skenuješ, doupravuješ v pc… Nezdá se to, ale takový 3-4 týdny jsem nad tím po práci strávil. Hodinově nevim. Ztrácim totiž při kreslení pojem o času. Je to taková moje droga.

Pokračování bude?

Tenhle příběh skončil. Ale určitě moji ztřeštěnou hlavu zase něco napadne a moje šílená ruka to nakreslí:) Rád se s Vámi o to podělím. Minimálně nějaký kreslený vtípek Vám do redakce jistě dorazí!

Už se těšíme! Díky za sdílení, je to fakt něco novýho, baví mě to! Chceš něco vzkázat takhle na závěr?

Já chci poděkovat Vám, že jste mi vyšli vstříc a poskytli jste mi na stránkách Skateframu prostor!

Určitě bych chtěl vzkázat veliké díky všem, kteří se podílí na chodu české longboardové scény. Bez Vás bych nepoznal tenhle úžasnej sport s fajnovou crew! Keep bombing the hills and wear helmets! Zduř.)

Dost bylo povídání, jde se na to!

Predni-page

strana1

strana2

strana3

strana4

strana5

strana6

medailon-autora